Ako vybrať čističku

Radi vám s výberom ultrazvukové čističky pomôžeme. Volajte na tel. +420 774 850 340


Ako vyberať ultrazvukovú čističku

 

Výber podľa predpokladaného vyťaženia ultrazvukové čističky.

Prvým krokom pri výbere by malo byť stanovenie denného hodinového vyťaženie. Ak je predpoklad, že čistička bude pracovať do cca4hodin / deň, možno vybrať zo štandardnej ponuky celonerezové profičističky. Tá má totiž nerez vaňu vyrobenú ťahaním a nerez plech pre jej výrobu, ktorý má silu 1-1,4mm sa technológiou ťaženie v ohyboch ešte stenčí na cca 0,5-1mm. V prípade, že by čistička bola vytazovane nadmerne, kavitácia, ktorá pôsobí na materiál vane významne skracuje životnosť vane, tá sa takzvane vykavituje (bohužiaľ túto informáciu väčšina predajcov neuvádza).


Pre veľké vyťaženie čističky je potrebné uvažovať o jej nákupu v priemyselnom prevedení. Ultrazvuková čistička v priemyselnom prevedení má zváranú vaňu o minimálnej sile plechu 1,8mm. To zaisťuje konštantnú silu nerez materiálu vo všetkých rohoch vane a jej predĺženú životnosť.

               

Výber podľa veľkosti vane

V parametroch udávaných u väčšiny ultrazvukových čističiek sú uvádzané vnútorné rozmery vane (prvé dve čísla sú vždy pôdorysný rozmer vane a posledná je výška). Ďalej treba mať na zreteli skutočnosť, že využiteľný priestor vane o niečo zmenší nerez kôš, ktorý je dodávaný s čističkou. Odporúčania pri nákupe je jednoznačné, kúpte si čističku skôr väčšie, aby bola rozmerovo rezerva po vložení čisteného predmetu. (Navyše aj predajné skúsenosti hovoria o tom, že ak je urobený nová čistička a prevádzkovateľ sa zoznámi s jej účinnosťou neskôr ľutuje že si nekúpil väčšie, ktorá by mu umožnila čistiť oveľa väčšiu škálu dielov).

Poznámka: Napr čistička s údajom 15L má vaňu 330x300x150 to je 14,85 litrov = 15L, ale skutočný objem je o niečo málo nižšia -mírnězakulacené rohy vane.


nastaviteľné parametre
Drvivá väčšina čističiek má nastaviteľnú teplotu ohrevu, čas čistenia, niektoré veľkosť výkonu. V ponuke sú aj čističky s funkciou "degas" (pre autoservisy to väčšinou nie je nevyhnutnosť) alebo inými funkciami, ktoré môžu zvýšiť účinnosť čistenia, ale nie významne.

Čas čistenie - je závislý na stupni kontaminácie čisteného dielu. Nemožno jednoznačne odporučiť, pretože jeho dĺžka je závislá aj na niekoľkých ďalších faktoroch (spôsob znečistenia, jeho húževnatosť ...)

Teplota kúpeľa - je preukázané, že účinnosť čistenia s narastajúcou teplotou narastá. Nie je to však lineárne závislosť a nad 50 ° Celzia už účinnosť čistenia väčšinou nenarastá.

Pri prvom čistení odporúčame nastaviť teplotu na max. 50 ° Celzia a po 10 minútach kontrolovať čistený diel. Tak sa dá postupne dopracovať k optimálnemu nastavenie čističky pre ďalšie čistenie.

 

Frekvence ultrazvuku

Nebudeme tu uvádzať matematické vzorce na výpočet účinnosti v závislosti na frekvencii ultrazvuku. Skutočnosťou je, že nízke frekvencie ultrazvuku (20-28kHz) majú za následok razantné čistenie, vhodné pre silne znečistené celokovové diely, kde nečistota je veľmi úporná. V poslednej dobe je zo strany servisov významný nárast dopytu po čističkách s nízkou frekvenciou Na našich stránkach sme preto začali ako prví ponúkať profičističky ENE II s objemom 3,6,9,13,20,27litru, ktoré čistia frekvenciou 28kHz.

Štandardne je väčšina čističiek vybavená žiaričmi o frekvencii ultrazvuku 40kHz. Je to univerzálny frekvencie, vhodná pre celú škálu znečistenia. Vhodnou voľbou nastaviteľných parametrov je možné docieliť veľmi dobré výsledky pri čistení

Všší frekvencia čistenia (120,180kHz) je používaná tam, kde je potrebné čistiť s ohľadom na to, aby kavitácia nepoškodila niektorej súčiastky -používa sa pri čistení tlačených spojov, alebo základných dosiek PC, ... ..

Veľmi častou voľbou je používanie dvojfrekvenčné čističiek s možnosťou čistiť buď s frekvenciou 20kHz alebo 40kHz. Rôznorodosť znečistenie dielov, ktorá je pre autoservisy charakteristická napovedá, že voľba takejto čističky je veľmi vhodná.

V poslednej dobe sa u priemyselných čističiek používa na čistenie dvoch alebo troch frekvencií naraz. Aj takéto máme v ponuke.


Koncentráty a chémie


Pre čistenie v ultrazvukových čističkách je nevyhnutné používať koncentráty, ktoré významným spôsobom ovplyvňujú kvalitu čistenia. Okrem toho, že naruší a pomáhajú "rozpúšťať" nečistoty na povrchu, je významným prvkom to, že znižujú povrchové napätie kvapaliny, čo spôsobuje lepšie priľnutie k povrchu a zvýšenie účinnosti čistenia v jemných záhyboch. Dlhodobým predajom najrôznejších koncentrátov sme dospeli k tomu najúčinnejšie. Je to koncentrát MAX III, ktorý sa predáva v 5,10 a 20tich litrových kanistroch, alebo 208Litrových sudoch -používa ho 90% autoservisov, ktorí sú našimi klientmi. Riedenie je vodou 1: 3 (najsilnejšie pre úporné silne znečistené diely), štandardne sa používa riedenie 1: 5.

Jedna rada na záver: Ak chcete čistiť v koncentráte niekoľkokrát opakovane, je vhodné najskôr znečistené diely předčistit napríklad v jarovej vode, alebo v kúpeli s naším lacným koncentrátom Ultrasonal.

 

Rady na záver

Je veľmi dôležité dodržiavať pokyny, uvedené v návode, ktorý s čističkou obdržíte. Takmer pri všetkých čističiek je nevyhnutné dodržiavať minimálnu náplň, tá je väčšinou 2/3 maximálnej náplne. Ak budete čistiť s nižšou hladinou (čo sa bohužiaľ často stáva), hrozí zničenie čističky. Ďalej je nevyhnutné chrániť nerez vaňu pred hrubým poškriabaním povrchu tým, že bude používaný nerez kôš. Vibrácie kavitácia totiž pri poškodení povrchu vane môžu spôsobiť že škrabanec je "rozvibrovanie" (napríklad za niekoľko mesiacov) do praskliny. Ak nechcete používať kôš, je nevyhnutné čistený predmet buď zavesiť, alebo podložiť nekovovým dielom.


S výberom vám radi pomôžeme. Kontaktujte nás na tel. +420 774 850 340


Ing. Jiří Poledníček

Riaditeľ spoločnosti ACESIO s.r.o.

!_pri poskytovani sluzeb nam pomahaji soubory cookie. pouzivanim nasich sluzeb vyjadrujete souhlas s nasim pouzivanim souboru cookie._!   Ďalšie informácie